Home » Teknoloji Haberleri » Windows 7′yi Usb Bellek İle Kurma

Bu yöntem denenmiştir kesinlikle çalışıyor.

Windows 7′ yi merak etmeyen yoktur sanırım. Eğer dvd yürütücünüz yoksa, bozuksa yada boş dvd’niz yok ve elinizdeki windows 7′ nin iso dosyasını dvd’ye yazdıramıyorsanız çok basit olarak flash belleğiniz aracılığıyla Windows 7′ nizi kurabilirsiniz. Kurma konusunda yardımcı olacak çeşitli programlar mevcut fakat ben burada sadece WintoFlash programını göstereceğim. Kuruluma başlamadan önce yedek almanızı tavsiye ediyorum. Herhangi bir aksilik çıktığında yarı yolda kalmamanız açsından gerekli olacaktır. Son olarak ise bu yazının elinizde Windows 7′ nin .iso olarak bilgisayarınızda mevcut olduğu varsayılarak yazıldığını unutmayınız.http://www.tekno-haber.net

Öncelikle WintoFlash programının son sürümünü buradan indirip bilgisayarınızda açınız. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyanın içindekileri ayrı bir klasöre çıkararak direk olarak çalıştırabilirsiniz. İso dosyamızı çalıştırmak için Daemon Tools gibi programlara ihtiyacımız var. Sanıyorum bir çok kişi bu programların ne işe yaradığını biliyordur ama kısaca bilgisarımızda sanal bir sürücü oluşturup iso dosyasın normal bir dvd sürücüsü gibi gösterip kullanmaya yarayacaktır. Daemon Tools’ u buradan indirebilirsiniz. Unutulmaması gereken ise Daemon Tools programı benim kullandığım program olup, siz istediğiniz herhangi eşdeğer bir programı da kullanabilirsiniz (Örn. Alchol %120). Daemon Tools’u kurduktan sonra iso dosyanızı program aracılığıyla mounth ederek çalıştırınız. Karşınıza Windows 7 yükleme penceresi çıkacaktır. Bu pencereyi kapatıp işimize geri döneceğiz.

Wintoflash programını çalıştırarak sekmeleri atlayıp aşağıdaki resimde yer alan kısmı seçip ileri diyeceksiniz.

wintoflash1-300x168

Windows 7 kurulumu resimli anlatım

Ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir kısım gelecek. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bizim işimize yarayacak yer sadece sürücü harfleri kısmıdır. Üstte yer alan Windows source path bizim iso dosyamızı çalıştırdığımız sanal sürücü olup select i tıklayarak doğruluğunu onaylayacağız. Altta yer alan Usb drive kısmı ise Usb belleğimize verilen sürücü harfi. Bunu da select i tıklayarak doğruluğunu onaylayacağız. Herhangi bir sorun yoksa usb belleğimize fomat atıp yüklemeye başlayacaktır.

wintoflash2

Windows 7 kurulumu resimli anlatım

Yükleme işlemi 10-15dk civarı sürecektir. Bu süre donanımızın özelliğine göre değişim gösterebilir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp boot olarak Usb Belleğimizi göstermemiz gerekiyor. Bilindiği gibi format işlemleri yapılırken nasıl ki cd yada dvd sürücümüz seçiliyorsa bunda da usb belleğimiz boot drive olarak gösterilmek zorundadır. Bu işlem çoğu anakartlarda açılış ekranında F2-F12 gibi tuşlarla direk seçilebildiği gibi açılışta DEL tuşuna basarak Bios ekranımızdan da yapabiliriz. Ardından yapılacak işlemler basit ve net olarak karşımıza çıkacaktır.

Tüm bu uygulamaların genel amacı Usb belleğimizi tıpkı bir Windows cd yada dvd si haline getirmek ve ardından kurulumu gerçekleştirmek. Wintoflash programı ile Windows Xp gibi işletim sistemlerini de usb belleğimizden kurulabilir hale getirebiliyoruz. Windows 7 için Usb Belleğimizin en az 4gb olması tavsiye edilir. Soru ve sorunlarınız aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese kolaylıklar dilerim.

2 thoughts on “Windows 7′yi Usb Bellek İle Kurma

  1. kamuran dedi ki:

    ben bu yazıyı bir yerlerden görmüştüm ama nerden??

  2. admin dedi ki:

    Burdan görmüştürdün yada biri bende calmıştır. Yazı bana ait

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Latest

Adobe Flash Player Son Sürüm İndir
Turkcell 3G Vınn Kota Sorgulaması
Facebook benim sehrim oyunu
Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü
Vodafone 3g Modem Kurulumu